X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Web Tasarlamak İsteyen Kişiler Öğrenmeye Nasıl Başlamalıdırlar?

AnasayfaYazılarWeb YazılımWeb Tasarlamak İsteyen Kişiler Öğre...

Web Tasarlamak İsteyen Kişiler Öğrenmeye Nasıl Başlamalıdırlar?

Web tasarlamak bana göre çok zor bir konu değil. Bazı belirli kodlar ve bunları doğru bir algoritmayla dizmekle oluşuyor. Tabi ben bunun 3 yıl boyunca eğitimini aldım fakat hiçbir zorluğu yok. En basiti dil bile sayılmayan zavallı HTML işaretleme dili:

HTML basit bir web sitesi yapmak için en kolay yöntem. Bu sizin yapmak istediğiniz sitenin iskeletini oluşturmanıza yardımcı olur. Diyelim ki web sitenize logo, banner..vb gibi alanlar belirleyeceksiniz. Bu kolay kodları kullanarak alanları ayarlayıp boyut, nerede durması gerektiği, sağ sol alt üst gibi konumlara yerleştirebilme gibi pek çok isteğinizi HTML sayesinde yapabileceksiniz. Merak etmeyin kodları ve nasıl kullanılması gerektiğini öğrenebilmeniz için ücretli veya ücretsiz seçenekleri sunacağım, biz devam edelim.

Peki, ben bu iskeleti kurdum logom bannerım sayfalarım nasıl olacağı belli ama nasıl içlerini doldurup renklendireceğim? dediğinizi duyar gibiyim bunun için ise CSS kodları diye mükemmel bir kod dizinini sizlere anlatayım; Bu CSS kodlarını kullanabilmeniz için tabi biraz HTML bilginizin olması gerek. Bunu hallettiğinizi düşünerek devam ediyorum. CSS, HTML' in makyajıdır diyebilirim. CSS kodları da aynı HTML kodları gibi kolay ve çok çabuk kavranabilecek mantığı var. Kodların hepsi ingilizce ama hiç karmaşık değiller. Emin olabilirsiniz. Diyelim ki sayfanızın arka planı sade, ve içerikleri ön plana çıkartmak istiyorsunuz. bunun için arkaplanı renklendirme işlemini CSS kodları sayesinde yapabilirsiniz. Şimdilik bu örnekleri kısa tutacağım.

 

HTML ve CSS Kodlarını Nereden ve Nasıl Öğrenebilirim?

1.İlk olarak tabiki ücretsiz seçeneği size sunacağım.

-Megep

Megepte çoğu alanın kitapları pdf halinde bulunuyor. fakat sizin yapacağınız;

Megep sitesine girmeniz.>Sol tarafta küçük kare kutular olacak, orada "Bireysel Öğrenme Faaliyetleri" yazan kutucuğa tıklamanız.>Direkt karşınıza çıkan alanda "alan giriniz" seçeneğine  tıklayıp, "Bilişim Teknolojileri" seçeneğini seçmeniz. "Ders Seçiniz" yazan yere tıklayıp ise "Web Tasarımı Ve Programlama" seçeneğini seçmeniz yeterli olacak.

karşınıza çıkan pdf dosyalarından eksiksiz bir şekilde kodların kulanımını ve algoritmasını öğrenebilirsiniz.

2.İkinci seçenek olarak ise ücretli benim kullanmadığım fakat çok yararlı olduğunu düşündüğüm online öğrenim kursunu sunacağım.

-Udemy

Udemy içerisinde bir çok öğrenim kursu sağlayan bir site. şimdilik bize lazım olan web tasarımı olduğu için size şöyle anlatayım.

udemynin sitesine girdiğinizde hemen karşınıza site içi arama çubuğu çıkıyor buraya direkt web tasarımı yazabilirsiniz. Arattığınızda bir sürü kurslar karşınıza çıkacak size uygun olduğunu düşündüğünüz bir kursa tıklayıp; içeriğinde neler bulunduğu, ne adar sürdüğü gibi bilgileri öğrenebilirsiniz. daha sonra satın alıp öğrenmeye başlayabilirsiniz.

 

Kodları Nerede Yazacağım?

Bunun için çok fazla seçeneğiniz var. hepsi de çok rahat.

-Not defteri (Ciddiyim normal bir not defterinden bile yazabilirsiniz. sadece kaydederken index.html veya anasayfa.html gibi kaydetmelisiniz)

-Notepad++(İçerisinde her türlü yazılım dilini bulunduran bir defter. kod yazmanız daha kolay olur normal not defterine göre.)

-Dreamweaver(gelişmiş bir kodlama programı yazdığınız kodları canlı olarak sitede nasıl göründüğünü görebiliyorsunuz. muhteşem bir olay.)

 
Top