X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Seo Yaparken Rakip Analizinin Önemi Nedir?

AnasayfaYazılarGoogle SEO Seo Yaparken Rakip Analizinin Önem...

Rakip Analizi Yapmadan SEO İçeriğine Başlamayın

 

İşletmeler açısından rekabet son derece önem arz eden bir husustur. Özellikle rekabetin giderek daha küresel ve acımasız hale geldiği günümüz dünyasında rakiplere karşı farklılık elde etmek ve bu farklılık sayesinde de ön plana çıkmak büyük önem arz eden bir durumdur. Dijital pazarlamanın önemli kollarından biri olan SEO çalışmaları işletmelere büyük avantajlar sağlamaktadır. Ancak bu avantajlardan tam olarak faydalanabilmek ve başarılı bir strateji hazırlayabilmek için rakip analizinin iyi bir şekilde yapılması gereklidir. Rakip analizi olmadan yapılacak dijital pazarlama ce SEO uygulamaları daima eksik kalacaktır. Bu yüzden de belirli adımlar takip edilerek rakip analizinin yapılması ve elde edilen sonuçlar neticesinde SEO faaliyetlerine başlanması gereklidir.

 

Rakip Firmaların Belirlenmesi

 

SEO için rakip analizi yapmanın ilk aşaması rakiplerin belirlenmesidir. Fiziki işletmeler açısından rakiplerin sayısı çok fazla olmayabilir. Ancak dijital dünyada, ülkenin en uç köşesinde bulunan bir firmanın internet sitesi bile rakip konumundadır. Bu yüzden de rakiplerin iyi tanınması, uygulanacak olan SEO çalışmalarından istenilen sonuçları alabilmek açısından mecburidir. Rakip analizi yapılırken sadece aynı konuda faaliyet gösteren ya da aynı ürünleri satan firmalara odaklanılmamalıdır. Bunun yanında aynı anahtar kelimeleri kullanarak içerik üreten internet siteleri ya da forumlar da potansiyel rakip konumundadır. Yapılacak olan SEO çalışması ile tüm bunların önüne çıkılması gereklidir. Bu yüzden de detaylı bir analiz ile arama motorlarında yapılan aramalarda ilgili konularda öne çıkan tüm internet siteleri toplanmalıdır. Rakiplerin belirlenmesinin ardından sonraki aşamalara geçmek de daha kolay bir hal alacaktır. Elbette rakip olarak belirlenecek olan tüm firma ve internet sitelerinin aynı derecede önemli olması söz konusu değildir. Yapılan aramalarda yüzlerce firmayı tek tek ele almak da mümkün değildir. Bu yüzden de hacimleri en büyük olan ve ilk sıralarda çıkan işletmelere odaklanılması gereklidir.

 

Anahtar Kelime Analizi

 

SEO çalışması yapılacağı zaman en önemli hususlardan biri anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler, internet sitesinin aramalarda hangi kelimelerde daha ön plana çıkacağının ifade edildiği kelimelerdir. İşletme rakiplerinin de bu konuda kullanmış oldukları çok sayıda anahtar kelime mevcuttur. Öncelikli rakiplerin ve ön plana çıkan diğer internet sitelerinin kullanmış oldukları anahtar kelimeler de iyi analiz edilmelidir. Hangi anahtar kelimelerden uzak durulmasının gerektiği ve hangi anahtar kelimelerde yükselme potansiyelinin olduğunun bulunması açısından anahtar kelime analizinin önemi büyüktür. Bazı kelimelerde başarı elde edebilmek ve ön sıralara çıkabilmek oldukça zordur. Ancak rakiplerin de boş bıraktıkları alanlar vardır. SEO çalışmasının temel amaçlarından biri de bu boşluklardan yararlanarak ön plana çıkabilmektir. Ayrıca rakip işletmelerin sunmadıkları ürünler ve kullanmadıkları anahtar kelimeler ile aramalarda ilk sıralarda yer alabilme olanağı da mevcuttur. Bu avantajdan yararlanmak için aramalarda üst sıralarda yer alan rakiplerin kullandıkları anahtar kelimelerin toplanması ve ne sıklıkla kullanıldıkları ile bu anahtar kelimelerde başarı elde edilmesinin ihtimalleri hesaplanmalıdır. Daha sonra düzenli olarak yürütülecek SEO çalışması ile hedefe ulaşılmaya çalışılmalıdır.

 

Alan Adı Otoritelerinin Analizi

 

SEO çalışmalarının öncesinde rakiplerin daha iyi tanınabilmesi adına yapılması gereken bir diğer uygulama da alan adı otoritesinin analiz edilmesidir. Alan adı otoritesi, bir internet sitesinin alan adının değeridir. SEO çalışması yapılırken, alan adı otoritesi yüksek olan internet sitelerinin kullanmış oldukları anahtar kelimeleri kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Zira çok iyi bir SEO çalışması yapılsa bile, alan adı otoritesi yüksek olan internet sitelerinin yazıları daima ön plana çıkarılmaktadır. Bu durumda daha farklı ve alternatif anahtar kelimeler ile sitenin adının ön plana çıkarılması hedeflenmelidir ya da alan adı otoritesinin artırılması için gayret edilmelidir.

 

Rakip Firma İnternet Sitesinin Analizi ve Kıyaslaması

 

Başarılı bir SEO çalışması yapabilmek için atılması gereken adımlardan biri de rakip firmaların internet sitelerinin analiz edilmesi ve SEO çalışması yapılacak olan internet siteleri ile analiz edilmesidir. Bu analiz esnasında rakip firmanın sunmuş olduğu ürünler incelenmeli ve bu ürünlerin sunuluş biçimi ile kullanılan anahtar kelimeler belirlenmelidir. Anahtar kelimelerin ve ürünlerin hangisinde işletmenin ön plana çıktığı dikkate alınmalıdır. Ayrıca tasarım açısından da rakip siteler analiz edilmelidir. Google’ın internet sitelerini ilk sıralara yerleştirmek için dikkate aldığı hususlardan biri de sitenin tasarımı ve kolay kullanılabilir oluşudur. Bu yüzden de ilk sıralarda yer alan rakipleri inceleyerek neyi nasıl yaptıkları konusunda bilgi almak, yerinde bir davranış olacaktır. Rakip işletmelerin internet sitelerinden esinlenmek mümkündür, benzer işler yapmak da mümkündür ancak birebir kopya etmekten kaçınılması gereklidir. Zira Google algoritmaları çalıntı içerikleri kolayca algılayabilecek yapıdadır. Çalıntı içerik olduğu tespit edilen internet siteleri ise tamamıyla Google arama sonuçlarından çıkarılabilir.

 

Pazarın Analiz Edilmesi

 

Firmalar internetteki varlıklarını daha etkin hale getirmek için SEO çalışması yapmaya karar verdiklerinde, rakiplerinin yanı sıra hedef pazarı da analiz etmelidir. Aynı sektör içerisinde faaliyet gösteren işletmeler, hedef pazarın genişliği ölçüsünde faaliyet yürütmelidir. Faaliyet alanının çok dar olduğu ve müşteri potansiyelinin düşük olduğu bir pazarda çok yüksek bütçelerle SEO çalışması yaptırmak, zarara neden olabilecek bir durumdur. Bu yüzden de mutlaka hedef pazarın hacminin iyi bilinmesi gereklidir. Bu pazar içerisinde diğer rakip firmaları kapladıkları yerin saptanması ve işletmenin uygulayacağı dijital pazarlama stratejilerinin de bu doğrultuda belirlenmesi gereklidir. Bazı sektörlerde çok büyük bir boşluk vardır ve kolayca ilk sıralara çıkabilmek mümkündür. Ancak bazı firmalarda sektör dar ve arama hacimleri de düşüktür. Bu gibi durumlar SEO çalışması daha zor hale gelmekte ve daha zor sonuç alınabilmektedir.

 

Saygılarımızla

Tema Web Tasarım & Bilişim Hizmetleri
Top