X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

E-Ticaret Sitenizde Satışları Attırmanın Yolları

AnasayfaYazılarOpencart E-Ticaret Yazılımı E-Ticaret Sitenizde Satışları Attı...

E Ticaret Sitelerinde Ürün ya da Hizmet Satışı Artırma İpuçları Nelerdir?

 

İnternet ağlarının tüm toplumu kuşattığı günümüz dünyasında, ticari faaliyetler de büyük ölçüde bu platforma taşınmıştır. İnternetin sağladığı olanaklar sayesinde işletmeler kısa süre içerisinde önemli ivme kazanabilmektedir. Fiziki bir mağaza üzerinden yalnızca belirli bir çevreye ürün satışı yapılabilirken, internet üzerinde bulunan bir mağazadan sınırları olmayan bir dünyaya satış yapabilmek mümkündür. Bu da satış rakamlarının büyük ölçüde artması anlamına gelmektedir. E ticaret olarak adlandırılan bu yeni ticari pratik her ne kadar avantajlı olsa da yapılacak bazı çalışmaları ile satışların daha yüksek seviyelere ulaşması ve müşteri trafiğinin artırılabilmesi söz konusudur. Doğru şekilde yönetilen ve doğru satış stratejileri ile faaliyet gösteren bir e ticaret sitesinin başarısız olma ihtimali son derece düşüktür.

 

SEO ile Satışları Artırmak

 

E ticaret sitelerinde satış hacmini artırmak ve daha çok kişiye ulaşmanın öncelikli yollarından bir tanesi, site için SEO çalışması yaptırmaktır. Arama Motoru Optimizasyonu olarak Türkçeye çevrilen bu kavram, e ticaret sitesinin Google aramalarında ilk sıralarda yer alabilmesi açısından önem arz etmektedir. Yapılan bazı araştırmalar göstermektedir ki kişiler internet üzerinde arama yaptıklarında ya da alışveriş yapmak istediklerinde genellikle ilk sıralarda yer alan internet sitelerini tercih etmektedir. Hal böyle olunca işletmeler açısından da ilk sırada çıkmak önemli hale gelmektedir. SEO çalışmaları ise bu durumun olanaklı hale gelmesini sağlamaktadır. Ancak SEO çalışması gelişigüzel yapılabilecek bir çalışma değildir. Yanlış ve bilinçsiz yapılan çalışmalar, e ticaret sitesinin tamamen Google aramalarından çıkarılmasına da neden olabilir. Bu yüzden de alanında uzman olan kişi ya da dijital pazarlama ajanslarından bu konuda destek alınması gereklidir.

 

Dijital Reklamlardan Yararlanmak

 

İşletmeler açısından sattıkları ürünlerin reklamlarını yapmak, her dönemde etkili olan ve gereksinim duyulan bir yöntemdir. Ancak ticaretin internet üzerinden döndüğü bir dünyada reklamların geleneksel olarak kalması da söz konusu değildir. Bu yüzden de e ticaret sitelerinde satışları artırmak adına dijital reklamlardan yararlanmak, daha avantajlı durumlar elde etmek açısından gereklidir. Dijital reklamların yayınlanabileceği platformların sayısı oldukça fazladır. Bu platformları kullanan kişilerin özelliklerine bağlı olarak farklı ürünler, farklı platformlarda tanıtılmalıdır. Bu konuda en etkili yöntemlerden biri sosyal medya reklamlarıdır. İnsanların her gün saatlerce zamanlarını geçirdikleri bu mecralar üzerinden, e ticaret sitesinde satışı yapılan ürünlerin reklamının yapılması, başarı oranı son derece yüksek bir durumdur. Ayrıca Influencer reklamcılık olarak adlandırılan ve sosyal medya fenomenleri kullanılarak yapılan reklamlar sayesinde de satışların artırılması mümkündür.

 

Güvenilir Site Tasarımına Sahip Olmak

 

Gerçek dünyada insanlar bir mağazadan alışveriş yapacakları zaman onun dış görünümünün güzel olmasına da önem verirler. Merdiven altı olarak tabir edilen ya da dıştan bakımsız ve kirli bir tabelaya sahip olan işletmeler, müşterilerin çok da ilgi alanlarına girmezler. Dijital dünya açısından da bu durum söz konusudur. E ticaret sitelerinin hem tasarım hem de güvenlik açısından iyi düzeyde olması, satışların artması ile doğrudan alakalıdır. E ticaret sitesi tasarlanırken kullanımının kolay olmasına ve ara yüzünün basit olmasına özen gösterilmelidir. Karışık e ticaret siteleri genellikle kullanıcılar tarafından kısa süre içerisinde terk edilmektedir. Bunun yanında hem ödeme bilgilerinin hem de kullanıcıların e ticaret sitesi ile paylaştıkları kimlik bilgileri, adres bilgileri gibi önemli bilgilerin güvenliğinin sağlanacağına dair ibareler de sitede yer almalıdır. E ticaret siteleri için farklı güvenlik lisansları mevcuttur. Bu lisansların internet sitesine tanımlanması, kullanıcıların alışveriş yaparken kendilerini daha rahat ve güvende hissetmelerine neden olacaktır. Bu da doğal olarak satış rakamlarına artış olarak yansıyacaktır.

 

E Ticaret Sitelerinin Mobil Uyumluluğunu Sağlamak

 

İnternet üzerinden satış yapan firmaların en büyük ihtiyaçlarından biri de internet sitelerinin mobil cihazlar ile uyumlu olmasıdır. Bazı internet siteleri, mobil cihazlar üzerinden görüntülenememekte ya da mobil cihazlarda çok karışık bir hale gelmektedir. Bu kullanıcı memnuniyeti açısından son derece dezavantaj yaratan bir durumdur. Günümüzde mobil cihazların kullanım sayısı, neredeyse bilgisayarların kullanım sayısının önüne geçmiştir. Ayrıca gün içi kullanım süresi olarak da mobil cihazlar büyük bir fark ile öndedir. Bu yüzden de mobil cihazları görmezden gelmek, e ticaret siteleri için zarar oluşturması muhtemel bir durumdur. E ticaret sitelerini mobil cihazlar ile uyumlu hale getirerek satışların artırılması mümkündür. Mobil uyumluluğun bir diğer artısı da internet sitesinin Google aramalarında ilk sıralarda yer almasına olanak tanımasıdır. SEO çalışmalarının yanı sıra Google birtakım özelliklere bakarak da internet sitelerinin sıralamasını yapmaktadır. Mobil uyumluluğa sahip olmak da Google tarafından bu konuda aranan kriterler arasında yer almaktadır.

 

Farklı Ödeme Seçenekleri Kabul Etmek

 

İnternetin insan hayatında gün geçtikçe daha yaygın bir yer kaplamaya başlamasının neticesinde, ödeme sistemlerinde de büyük değişiklikler meydana gelmiştir. Öyle ki bir zamanların modern ödeme yöntemi olarak kabul edilen kredi kartları bile günümüzde popülerliğini kaybetmiştir. E ticaret sitelerinde satışların artırılabilmesi adına atılması gereken adımlardan biri de çok sayıda ödeme seçeneğine sahip olmaktır. Kapıda ödeme yöntemi, kredi kartı ile ödeme yöntemi, mobil ödeme kolaylığı ve dijital cüzdanlar gibi ödeme yöntemlerinin tamamının internet sitesine tanımlanması gereklidir. Özellikle dijital cüzdanlar günümüzün giderek popüler hale gelen ödeme yöntemlerindedir. Kullanıcılar kendi sahip oldukları ödeme aracına dair satış yapan işletmeleri tercih etmek konusunda meyillidir. Örneğin kredi kartı olmayan ve sadece kapıda nakit ödeme ihtimali bulunan bir kişinin, bu olanağı tanımayan bir internet sitesinden alışveriş yapması söz konusu değildir. Ödeme yöntemlerinin çeşitlendirilmesi, e ticaret sitesindeki satışların artırılması açısından gereklidir.
Top