X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Web Tasarım Nedir?

AnasayfaYazılarGrafik & Web TasarımWeb Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı, web sitesinin arama motorlarını ulaşılabilirliğini sağlayan, ana hatları ile birey ve müesseseleri, mahsul ve hizmetleri tanıtan grafik ve metinlerin toplandığı nitelikli bir çalışmadır. Web tasarım nedir? denildiğinde kısaca birey ve müesseselerin dijital civarda görünen siması da denilebilir.

Web Tasarımı

web ortamında kullanılan tarayıcılarının görüntüleyebileceği bir biçimde özel olarak hazırlanan web tasarımı, öncelikle HTML dilinde olup uzmanlar tarafından yapılır. Bu işi yapan bireylere de web tasarımcısı veya web master denilmektedir. Web tasarım nedir? sualine şahıs ve müesseseler için fotoğrafı bilgilendirme kanalı da denilebilir. Nitelikli bir web tasarımı, web sitesinin niyet alıcı kitlesini tutmasında son derece ehemmiyetli olup özellikle kullanıcı arkadaşı olması gereklidir

Web Tasarım Unsuru nelerdir?

Bir web tasarımında web sitesinin niteliğini tanımlayan ehemmiyetli unsurlar bulunur. İlk etapta görsel olarak dikkati sürükleyen unsurlar yanında içerik, orijinallik ve güvenlik gibi noktalar web site niteliğini etkileyen ehemmiyetli özelliklerdir.

Projelendirilime yaparken, grafik tasarımı, HTML veya CSS kodlama, CMS entegrasyonu ve test operasyonları sonrası web tasarımı bitirilir. Web tasarım nedir? denildiğinde web sitesini yapılandırma süreci de denilmektedir. Şimdi web tasarım unsurlarına tek-tek bakalım:

Düzen: Web sitelerin de kullanılan grafiklerin ve yazı metinlerinin gözü yormayacak formatta belirli bir kumpasta olması gerekir. Aranılan bilgiye süratlice erişmede kumpas ehemmiyetlidir. Bu özellik kullanıcının web sitesinde kalma müddetini arttırmaktadır.

Renk: Renk tercihi her ne kadar kişilerin isteklerine bağlı olsa da, seçimler marka imajını ve kurum kimliğini ön plana çıkartan renkler olmalıdır.

Grafikler: Sayfaların açılım süresini olumsuz yönde etkilemeyecek grafiklerin, fotoğrafların, logo ya da simgelerin kullanılması son derece önemlidir.

Fontlar (Yazı Karakterleri): Yazı karakterleri web site için tasarım yaparken son derece önemli ve etkilidir. Bir çok web browser (web tarayıcısı) web güvenli yazı tiplerini daha kaliteli görüntüleyebilir. Bu nedenle kabul gören Yazı tipleri (fontlar) tercih edilmelidir.

Web Site İçeği: Görsellerden ve yazı metinlerden oluşan içerikler, hizmet tanıtımları olsun veya ürünler olsun, okuyucuyu meraklandıran, bilgi verici ve kesinlikle seo uyumlu olmalıdır. İçeriklerin konularla ilgili anahtar kelimeler içermesi, arama motoru optimizasyonu (seo) için önemlidir.

Profesyonel Bir Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Dijital ortamlarda istediği ve hak ettiği yerde olmak isteyen kişiler ve ya kurumların seçimi olup profesyoneller tarafından yapılan detaylı ve özenli çalışmalardır. kişileri, kurum ve kuruluşları online (çevrimiçi) olarak hem güvenilir bir şekilde hem de benzersiz şekilde gösterir. Dijital ortam da yayınlanan web sitelerin, öneminin her geçen gün arttığı günümüzde başarılı ve iyi hedeflere odaklanmış iyi bir web sitesi için içerik ve tasarım olarak sektöre uygunlukları çok ama çok önemlidir. Bu şekilde web sitesi sadece ulus olarak değil uluslararası müşterilere de eşit mesafede olacağından, hedeflenen müşteri kitlesi daha fazla büyüyecektir. 24 saat açık bir web sitesi düşünelim, bu web sitesi bir de e-ticaret sitesi ise her zaman satış yapma potansiyeline sahip demektir. Profesyonel bir web sitesi tasarımı yapıldığın da pazarlama ve satış gelirinin daha fazla artması, kampanya ve reklam giderlerinin de daha fazla düşmesi mümkündür.

Profesyonel Web Tasarım da Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hayatımızın her çalışma konsunda olduğu gibi profesyonel bir web tasarımda da hedef çok önemlidir. Profesyonel bir web sitesinin amacına hizmet eden bir tasarımda olması, Firmayı müşterisine en doğru ve en hızlı şekilde yönlendirmesi olduğu gibi, kullanıcı kolaylığında, seo dostu olması ve arama motorlarına uygun formatta kodlanması gerekir.

Web sitesi yapılırken, görsel anlamda çok fazla müşeri ve kitle çekeceği ve bu müşterilerin çok fazla sitede aktif olarak kalması çok önemlidir. Bu maddeye göre hazırlanan ve müşterilerini 3 dakikadan daha fazla süre ile sitesinde tutan web sitesi arama motorlarında da ilk sıralarda olmasını sağlayacaktır. Tamamen müşteri odaklı hazırlanan bir web tasarım çalışması; özellikle müşteri ihtiyaçlarına cevap veren, işlevsel, yönetilebilir, dinamik, seo uyumlu, kurumsal kimliğini doğru lanse eden ve ziyaretçilere güvenini tam anlamı ile veren yapılardadır. Ulusal düzeyde ve uluslararası düzeyde hizmet ve ürün tanıtımlarının yapılmasında son derece çök önemli rol oynarken potansiyel müşterilere kolaylıkla ulaşılmasını sağlamaktadır.

 

Saygılarımızla

Tema Web Tasarım Hizmetleri

 

 
Top