X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Seo Nedir? Seo Nasıl Yapılır?

AnasayfaYazılarGoogle SEOSeo Nedir? Seo Nasıl Yapılır?

SEO Nedir ve SEO Nasıl Yapılır?
İnternetin oldukça yaygın bir şekilde kullanıldığı günümüzde, dijital ortamda hızlı bir rekabet yaşanmaya başlamıştır. Kullanıcıların internet arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alma isteği ise SEO çalışmalarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?
SEO nedir? SEO, İngilizce Search Engine Optimization teriminin baş harflerinden oluşan ve Türkçe'ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilen bir kısaltmadır. Arama Motoru Optimizasyonu internet sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamak amacıyla hedef anahtar kelimeler yardımıyla optimize edilmesidir.

SEO Hangi Süreçlerden Oluşur?

SEO çalışma sürecinde doğal ve organik çalışma teknikleri etkin bir şekilde uygulanmalıdır. Etkin bir SEO çalışmasında uygulanan faaliyetler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

- Arama motoru politikalarına uygun SEO çalışmalarının yapılması

- İnternet sitelerinin arama motorlarına uygun bir hıza ulaştırılması

- Siteye ait kodların arama motoruna uyumlu bir hale getirilmesi

- E-ticaret analiz araçlarının etkin kullanımı

- Rakip internet sitelerinin faaliyetlerinin yakından izlenmesi ve rekabete yönelik yeni tekniklerin geliştirilmesi

- SEO'ya uygun yapısal verilerin kullanılması

- Doğal backlink yardımıyla internet sitelerine daha fazla referans sağlanması

- Site içeriklerinin SEO kurallarına uygun ve özgün bir şekilde düzenlenmesi

- Site görsellerinin özgün ve uygun boyutlarda tasarlanması

- Metinlerin özgün ve arama motoruna ilk girilen içerikler olması

- Hedef anahtar kelimelerin tespit edilmesi ve içeriklerde doğal bir şekilde kullanılması

- Marka ve firmanın güvenilirliğini artırmak amacıyla itibar yönetimi uygulanması

- Sosyal medyanın etkin bir şekilde kullanılması

SEO'yu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Arama Motoru Optimizasyonu kapsamında geri besleme kontrolü yapılarak ilerleyen bir süreçtir. Bu süreçte SEO'yu etkileyen birtakım faktörler vardır. SEO'yu etkileyen faktörler için SSL sertifikası, doğrudan web sitesi ziyaretleri, oturum başına düşen ortalama sayfa sayısı, sitede kalma ve hemen çıkma oranı örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca, siteye ait toplam backlink sayısı, siteye bağlı bulunan toplam IP sayısı, site referans linklerinin domain sayısı, doğru sayıda ve uygun anahtar kelime kullanımı, anahtar kelimelerin başlıkta ve yazı içerisinde geçmesi, içerik kalitesi ve uzunluğu, sayfada bulunma süresini artırmayı sağlayacak videoların içerikte yer alması gibi faktörler de SEO'yu etkileyen temel faktörler arasında yer alır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, daima güncel olması gereken doğal bir süreçtir. Çünkü arama motorları kullanıcılara en iyi sonuçları sunmak için güncel algoritmalardan yararlanır. Peki, SEO nasıl yapılır? SEO, Site içi SEO ve Site dışı SEO olmak üzere iki alt kategori altında uygulanan tekniklerden oluşur.

1. Site İçi SEO

Site İçi SEO; İnternet sitelerinin anahtar kelimeler ve kullanıcı trafiği gibi faktörler yardımıyla içeriden optimize edilmesidir. Başarılı bir Site İçi SEO; anahtar kelimelerin doğru bir şekilde tespit edilmesi ve sayılarının doğru ayarlanması, URL'lerin iyi bir şekilde formatlanması, H1, H2 gibi etiketlere dikkat edilmesi ve görseller için alternatif metin eklenmesi çalışmalarını içerir. Ayrıca, internet sitelerinin iyi bir organik yapıya sahip olması, kolay ulaşılabilir olması ziyaretçi sayısının artmasına ve bu ziyaretçilerin sitede uzun süre kalmalarına yardımcı olur.

2. Site Dışı SEO

Site Dışı SEO; internet sitelerinin tanıtımına yönelik olan ve Site İçi SEO kadar teknik bilgi gerektirmeyen SEO faaliyetlerini içerir. Site Dışı SEO çalışmalarının verimli olması; içerik pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi, ilgi çekici reklamların ve buna bağlı olarak ziyaretçi sayısının artırılması çalışmalarını içerir.

SEO faaliyetlerinde istenen başarının elde edilmesi Site İçi SEO ve Site Dışı SEO tekniklerinin birlikte kullanılmasına bağlıdır. Ayrıca, etkili bir SEO çalışması için güncel içeriklerin kullanılması çok önemlidir.

 

Saygılarımızla

Tema Web Tasarım Hizmetleri
Top