X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Opencart OCMOD Eklenti Kaldırırken HTTP Error 500 Hatası (Çözüldü - Resimli Anlatım)

AnasayfaYazılarOpencart E-Ticaret YazılımıOpencart OCMOD Eklenti Kaldırırken ...

Opencart OCMOD Eklenti Kaldırırken HTTP Error 500 Sayfa Çalışmıyor Hatası (Çözüldü - Resimli Anlatım)

 

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle bende bir opencart kullanıcısı olarak yazıyorum. OCMOD eklentisi kapattığımız da veya kaldırdığımız da, bazen aşağıda ki resimde bulunan örnekteki gibi HTTP Error 500 hatası ve bu sayfa çalışmıyor diye bir hata ile karşılaşabiliriz.

 

Genellikle ücretsiz opencart eklentilerini işimize yarayacağı için indirip sitemize OCMOD ve VQMOD olarak yükleriz. Benim terciğimi merak edeniniz olursa, kesinlikle vqmod tercih ediyorum. 

Lafı çok uzatmadan daha öncesinden benimde başıma gelen bu hatayı nasıl çözeceğimize geçelim.

 

Öncelikle eklentimiz opencart panelinden eklenti yükle kısmından sistemimize yükledik ve versiyounumuzla uyum sağlamadı veya modul hosunuza gitmedi, eklentiyi kaldırmak için aşağıdaki resimde göstermiş olduğum Eklentiler >> Modifikasyonlar sekmesine tıklayın.

 

 

Bahsetmiş olduğum sayfaya giriş yaptığınızda karşınıza OCMOD ile yüklemiş olduğunuz modüller veya eklentiler gelecektir. Bu eklentileri sağında bulunan butonlar sayesınde kaldırabilir ve solunda bulunan tik işareti seçilerek sol üst köşede bulnan silme butonundan sisteminizden tamamen kaldırabilirsiniz fakat işte asıl sorun eklentinizi veya modülünüzü kapattığınızda yada kaldırdığınızda sitenizin ön yüzünde HTTP Error 500 - Bu Sayfa Çalışmıyor hatası ile karşılabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz işlemleri adım adım uygulayabilirsiniz. Daha önceden de dediğim gibi sitenizin ön yüzünde HTTP Error 500 - Bu sayfa Çalışmıyor hatası verebilir. 

 

Gelelim bu hatanın çözümüne, eğer sitemizde böyle bir hata ile karşılaşırsak yapmamız gereken tek şey sunucumuzda bulunan modifikasyon içerisindeki ön bellekleri temizlemek olacaktır.

Öncelikle web sitemizin Cpanel veya ftp sunucusuna giriş yapalım.

Ben sizlere bu anlatımımı Cpanel üzerinden göstererek yapacağım için sizinde cpanel bilgilerinizle sunucunuza giriş yaptığınızı varsayıyorum ve devam ediyorum.

 

Görselde bulunan 'Dosya Yöneticisi' sekmesine tıklayalım.

 

Karşımısa sunucumuzda barındırdığımız dosyalarımı çıkacak, bu dosyalar içerisinde 'public_html' dosyamızı tıklayarak içeriğine girelim.

 

Bu işlemlerden sonra opencart sitemizin kurulu olduğu dosyaya ulaşmış bulunmaktayız.

 

Bundan sonraki adımlarımızda System >> Storage >> modification dosyalarına giriş yapalım ve ağağıdaki resimde de gördüğünüz gibi karşımıza gelen ekranda, bizim modifikasyonlarımızın, yani eklenti veya modüllerimizin ön belleklenmiş dosyalarını bulacaksınız.

 

Yukarıdaki görsel içerisinde görmüş olduğunuz index.html dosyası hariç tüm dosyaları silebilirsiniz ve bu sayede öncesinde kurmuş olduğunuz modül veya eklentilerin ön belleklerini sistem üzerinden kaldırmış olacaksınız.

Daha sonrasında tekrar yönetim panelinizde bulunan Eklentiler >> Modifikasyonlar Sekmesine gelerek sağ üst köşede bulunan temizle ve yeniye butonlarına basarak sitenizi tekrar açmayı deniyebilirsiniz.

 

Evet arkadaşlar ben yaşamış olduğum sorunumu böyle çözümledim ve hiç bir yerde bu çözümü detaylı bir şekilde anlatan konuya rastlamayınca bu hatanın çözümünüde sizinle paylaşmak istedim. Umarım sizlere faydalı olabilmişimdir. 

Sormak istedikleriniz olursa konunun altında ki yorum sayfasından bana yazabilirsiniz.

Herkese bol şans diliyorum. Hoşçakalın.
Top