X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Coronavirüs'den Korunmak İçin Yapmanız Gereken 10 Püf Nokta

AnasayfaYazılarGenel BilgilendirmelerCoronavirüs'den Korunmak İçin Yapma...

Coronavirüs'den Korunmak İçin Yapmanız Gereken 10 Püf Nokta

Tarihte ilk kez 1960 yılında tespit edilen Corona virüs, 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde yeni tip virüs olarak bilinen covid-19 olarak kayıtlara geçti. Coronavirüs en çok akciğer hastalıklarına neden olabilen ve erken teşhis konulmayıp tedavi edilmediğinde de ağır akut solunum yolu yetersizliği hastalığına yol açan çok tehlikeli ölümcül bir virüsdür. Dünyada en çok hayvanlarda var olan corona virüs, insanda orta çıkınca genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur.

Fakat özellikle kronik hastalarda daha etkili olup böbrek yetmezliği gibi hastalıklara yol açan virüsdür. Coronavirüs dünya genelinde tahmin edilmeyen, durdurulamayan bir hızla yayılmaya başladı. Sağlık uzmanlar, koronavirüsün yayılmasını önlemek için kamusal ve sosyal alanlardan, toplu mekânlardan kaçınmaları gerektiğini her fırsatta dile getiriyorlar. Virüsün değil insanların hareket etmesi sonucu virüsün başkalarını etkilediğini, bu şekilde insanlara bulaştığını dile getiren uzmanlar, sosyal mesafe kuralına uyulması gerektiğini tekrarlıyorlar. 

Corona Virüsünden Korunmak için Yapmamız Gereken On Püf Nokta

Sosyal İzolasyon 

Bu uygulama, grip ve sıradan bir semptom gibi havadan, damlacık yoluyla bulaşan bu tür hastalıkların yayılmasını yavaşlatmak için gereklidir. Aynı zamanda hastalığı sonunda durdurmak için okul, açık ve kapalı etkinlik alanlarının, cafe, barların ve toplu alanların, toplu taşıma araçlarının kapanması gibi geniş önlemlerin alınması için yapılan bir yöntemdir. 

Bir pandemi başladıktan sonra durdurulamadığı için sağlık uzmanlarına ve bilim insanlarına göre, salgının yayıldığı bölgede pandemi grip bulunduğunda, sosyal izolasyon tedbirleri hastalığın yayılmasını önlemek ve o bölgedeki insanlara daha iyi hazırlanmaları için gereken zamanı sağlamak ve o koşulu erkenden oluşturmak için gerekir. 

Sosyal izolasyonda;

  • Kendini sosyal izolasyona almak
  • Öksüren veya hapşıran kişiler ile arasına en az 1 metre mesafe koymak

Çünkü biri öksürdüğünde veya hapşırdığında, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtürler. Kişiye yakın mesafedeyseniz ve öksüren kişinin hastalığı varsa covid-19 virüslü damlacıkları soluyabilirsiniz.

Evde Kalın

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateşiniz, öksürüğünüz varsa ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, tıbbi yardım alın ve hastaneye gitmeden önce ilgili birimleri veya hastaneyi durum ile bilgilendirin. Ulusal ve yerel sağlık çalışanlarının talimatlarına uyup tedbirleri üst seviye tutmak şarttır. 

Çünkü ulusal ve yerel yönetimler bölgedeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olup önceden arama, sağlık çalışanlarının doğru sağlık tesisine hızlı bir şekilde yönlendirmesine olanak sağlamaktadır. Bu da insanları koruyacak. Virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Sağlık uzmanlarına ve bilim insanlarına göre, bu stratejinin Çin'de nasıl uygulandığına baktığımızda hala oldukça değerli ve umut verici bir strateji olduğunun altı çiziliyor. 

Coronavirüs ile etkili mücadele eden ülkelerin sosyal izolasyonun etkisinin ispatı göz önünde tabi. Halka açık toplantı ve etkinlikler iptal edildi, kendi kendilerini karantina alma yolu tavsiye edildi yine ve ağır ticaret alanlarını kapattılar. Bu önlemler uygulandığından beri, vakaların artışı olmadığı görülmektedir.

Kişisel düzeyde, daha az sosyal etkileşime özen göstermek, hasta görünen insanlarla mesafeyi korumak, hatta sağlıklı görünen insanları potansiyel coronavirüslü biri gibi algılayıp araya mesafe koymak, mecbur kalmadıkça evden çıkmamak ve nesne alışverişi yapmamak önemlidir.

Yaşlı yakınlarımızla mesafeyi korumaktır. İnsanlar, kendi sosyal etkileşimlerini ve teması azaltıp nasıl sınırlayabileceklerini düşündüklerinde sosyal mesafe, bir halk sağlığı stratejisi olarak en etkili yollardan biri oldu.

Eğer sağlıklıysanız, kendinizi tamamen karantinaya almak zorunda değilsiniz belki ancak gideceğiniz mekânlar, gitme nedeninizin aciliyetini ve bu sırada almanız gereken önlemler konusunda sağduyuyu sağlamak ve tedbirleri elden bırakmamak şart. 

Eldiven Kullanımına Önem Verin

Coronavirüsten korumanın önemli yollardan biri de eldiveni kullanmak, ama ondan daha önemlisi de eldiveni doğru kullanabilmektir. Sık sık değiştirip mümkünse tek seferlik kullanmaya özen göstermektir. Bilinçli kullanımı yaygınlaştırmak en önemlisidir. Eldiven kullanımı sayesinde hastalığın bir yerden bir yere taşınmasının önüne geçebilmek mümkündür. Çünkü taşınan mikroplar eldiven üzerinde kalır ve eldivenle birlikte çöpe gider. Bu nedenle tek kullanımlık bir eldiven kullanmak büyük önem taşıyor.

Maske Kullanımına Önem Verin

 Coronavirüsten korumanın en önemli bir diğer yolu maske kullanımı doğru ve bilinçli kullanımı olacaktır. En kolayı ama en çok dikkat edilmesi gereken de bu olsa gerek. Çünkü uzun süre kullanıldığında hemen fark ediliyor; nemlendiğini anlaşıldığı an çıkarılmalı.

Ayrıca en fazla iki-üç saat kalmalı yüzde ve ağızda. Tabi ertesi gün kullanılması kesinlikle doğru olmadığı uzmanlar tarafından vurgulanıyor. 

Hijyene Dikkat 

Coronavirüs tehlikesine ve enfeksiyonlarına karşı özellikle el, yüz temizliğine dikkat edilmesi kaçınılmaz olup genel olarak virüsün en büyük düşmanı temizliktir. Ortak kullanımlık nesnelere teması sonrası en az 20-30 saniye sabun ile yıkamak şart. 

İş Dünyasına Ekonomik Hamleler

Ülkemiz ve milletimiz elbirliği ile tedbirleri gerekirli ve etkili yöntemlerle ortaya koymaktadır. Hükümetimiz öncelikle corona virüs zararına karşı 100 milyar liralık 19 maddeden oluşan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi istikrar için çalışmalar yapıyor. 

Vatandaş Yararına Sosyal Destek

İstikrarı sağlamak ve güvenin zedelenmemesi adına halk sağlığını ve insanların geçimini güvenceye almak mümkün ve bununla paraleldir. Paketi incelediğimizde hem iş dünyasına olduğu gibi hem de vatan merhem olabilecek bu İstikrar Kalkanı paketi insanları evde tutmak için etkili olacaktır.

Hükümetimizin Corona virüs zararına karşı aldığı önlemlere bakıldığında sıkı yöntemlerden ziyade inisiyatifi daha çok vatandaşa bırakılmış gibi görünüyor. Atılacak yeni adımlarla daha sağlıklı zemine, öngörülebilir ve daha kontrol edilebilir duruma getirilebilir. 

Dışarı çıkma yasağın Uygulanması

Vatandaşların Coronavirüsüne denli tehlikeli olduğu hususunda yeterli bilgi sahibi olmadığından olsa gerekli; dışarıda rahatlıkla normal günlerdeki gibi vakit geçiren ve hatta rehavete olanları görmekteyiz. Bu sebeplerden ötürü dışarı çıkma yasağı ilan edilmeli. Ekonomik hamleler ile vatandaşta geçim kaygısı bir nebze azaldı ve ailelere kendi kendilerini bir nevi karantinaya alma olanağı oldu.

Bu önlemlerin devreye sokulmasıyla vakalarda artışın önüne geçilmiş olup o oranda ölümler daha önlenebilir. 

Her Haneye-Bireye Test Uygulamak

Diğer önemli bir hususta sağlık alanındaki erken müdahalesi ve stratejik hamlesi etkili olacaktır. Özellikle hızlı test uygulaması devreye alındığını biliyoruz, ancak bu uygulamayı yaygın, hızlı ve herkese ulaşılır olması Corona virüs ile mücadelede çok etkili olacaktır.

Bu yöntemi de sağlık ekipmanları ve öncelikle toplum sağlık merkez personellerin bir kısmı ile pratik bir şekilde ev ev gezerek hane halkının özellikle Coronavirüs şüphelisi olanları testten geçirerek tespiti sağlanabilir bir uygulama ve büyük başarı olacaktır. 

Öncelikli Olarak Sağlık Çalışanların Korunması

Ülke genelinde sahada sağlık kuruluşlarında özellikle sağlık çalışanların yeterli sayıda olmasını sağlamaktır. Ayrıca her sağlık çalışanın sosyal ve sağlık haklarına öncelik vermektir. Çünkü halkın sağlığı; sağlık çalışanların iyi olmasından geçer. 

Netice olarak her bir tedbir toplum sağlığın önemin ispatıdır ki bu hususun ehemmiyeti hem ulusal hem de uluslararası alanda başarı örneği olarak tarihe geçer.
Top