X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Kurumsal SEO Hizmeti Almadan Önce Bunlara Dikkat Edin!

AnasayfaYazılarGoogle SEOKurumsal SEO Hizmeti Almadan Önce B...

Kurumsal SEO Hizmeti Almadan Önce Bunlara Dikkat Edin!

 

Web sitesi açan tüm firmaların, ileri zamanda haberdar oldukları biz hizmet aslında SEO. Tüm kurumsal ihtiyaçları yanı sıra, firmasına bir de web sitesi yaptırmak isteyen firma sahipleri zamanla sadece siteye sahip olmanın bir avantaj sağlamadığını görürler. Zira aynı sektöre aynı hizmetleri ve ürünleri sunan binlerce firmanın, binlerce web sitesi olduğunun farkına varmaları uzun sürmez.

Bu aşamadan sonra, akıllarında dönen bir soru meşgul eder genellikle : “ Nasıl farklı olabilirim?
Aslında benzer hizmetler ve ürünlerde, sektöründe farklı olmayı ticari faaliyetlerinin tutarlılığı, kalitesi, müşteri memnuniyeti, uygun fiyatlı çözümleri ile başarabileceği bir gerçek. Ama dijital dünyada bu farklılık, daha farklı bir yöntemle işler ; “Daha çok bulunabilir olmak.”

Yani, sizin ürün ve hizmetlerinize ihtiyacı olan potansiyel müşterilerinize başta Google arama motoru olmak üzere, tüm arama motorlarında web sitenizi üst sıralara taşıyarak başarabileceğiniz bir farklılığa sahip olmak.

SEO’nun varlığını bileseniz de, anlamadığınız bir konu olması artık sizi bu ihtiyaç sonrası, mecburiyet tarzında bir ihtiyaç olarak görmenize neden olur. Yani, farklı olmak istiyorsanız dijital dünyada, SEO’yu anlamanın ötesine geçmeniz gerekir.
Bir takım araştırmalara giriştiğinizde, SEO’nun web sitenize katabileceklerini anlamaya başlarsınız. Ki, o zaman gerçekten tam da ihtiyacınız olan şeyin bu olduğuna karar verirsiniz. Gerçekten de, uzun vadede bu ihtiyacınızın çözümünü size en az masraf ile en uzun süre katkı ile SEO sağlamaktadır.

Az bir araştırma ile aslında bu rekabetin SEO alanında da son derece yüksek olduğunu görmeye başlarsınız. Yani, bu hizmeti veren ajans ve firmaların inanılmaz vaatlerini görmeye başlarsınız.

“ 1 günde anahtar kelimelerde 1.  Sırada yer alın. 3 ay garantili SEO hizmeti ile 1. sıra garanti. Hizmete başladığınız andan itibaren, 1. sıra artık sizin.” gibi inanılmaz ve reddedilemez vaatler.

Bunlara çok kulak asmadan, “ Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz!” sözünün her dönemki geçerliliğini unutmayın. Bu firma olsa da, bireysel hizmet veren olsa da geçerli bir görüştür.

İşi bilenlerin, referansları konuşur!


Sizlere bu vaatleri sunan firmaların, web sitelerine göz attığınızda sunacakları hizmetler konusunda bazı bilgileri bulabilirsiniz. Sonrasında, daha önce bu hizmeti verdikleri firmaların yer aldığı referans sayfası dikkatinizi çekmeli.  Zira birçok firma hiç işbirliği içerisinde olmadıkları firmaların logolarını referanslarımız kısmında paylaşmaktan rahatsızlık duymazlar. Bu yanıltıcı bir tavır olsa da, siz yinede buna aldırış etmeden firmayı şu tip sorularla gittiğinizde, olayın aslını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.“ Referanslarınızda yer alan X firmasının logosu dikkatimi çekti. Ben en son onların Y firması ile bu tip işler konusunda bir anlaşmaları olduğunu biliyordum, hatta arkadaşım da o ekipte yer alan bir ekip üyesi “  dediğinizde, telefondaki veya mail ile iletişimde olduğunuz kişi, bocalamaya başlıyorsa ve hele ki kısa sürede o sayfadan o logo kaldırıldıysa; bilin ki doğru bir yerden giriş yaptınız.

Bu bir örnek. Farklı bir tutum ile de akıllıca sorgulayabilirsiniz. Mesela, referanstaki firmaların çalıştıkları anahtar kelimeleri öğrenmek istediğinizi ve kelimelerin zorluk dereceleri hakkında kısaca bilgi vermelerini de talep edebilirsiniz.


 Bu firma size göre olamaz. Çünkü henüz daha başında bu alandaki başarılarını abarttıklarını ve yanıltıcı bilgilerle bir hizmet politikası izlediğini gözlerinizle görmüş oldunuz.
Alacağınız hizmet detayları hakkında önceden bir araştırma yapın!

Aslında, hayatımız için geçerli bir kural bu. Bir konuda söz sahibi olabilmek için, öncelikle o konuda geçerli bir bilgi seviyeniz olmalı. Özellikle SEO hizmeti almaya karar verdiğinizde, web siteniz üzerinde yapılacak işlemler konusunda, yüzeysel de olsa bir takım bilgilere sahip olmanız gerekiyor.
Mesela, SEO hizmeti almak; sitenizdeki sitemap dosyasını oluşturmak ve META etiketlerinizi düzenlemek değildir sadece. Bu tarz işlemlerin neredeyse Google ve diğer arama motorlarında artık bir değeri olmadığını bilmenizde fayda var. Onu dışında;  sitenizin iç ve dış bağlantılarındaki yapılandırmalar, dış bağlantılar konusunda özellikle backlink konusunda ne tür bir network ile çalışılacağı, içeriklerinizin SEO’ ya uygun bir şekilde düzenlenmesi, sitenizdeki dosyaların ( kod dosyaları, metin dosyaları, görseller, videolar vs… ) web sitenin bütününe uygun olarak optimize ( düzenleme ) edilmesi gibi birçok konuda firmadan alacağınız hizmetlerin bilincinde olmanız son derece önemlidir.


Hizmet Öncesi


1- Çalışma yapılacak kelimelerin zorluluk derecelerinin rapor edilmesini isteyin.
2-  Örnek çalışmalarda, daha önce bu tip çalışmalar sonrası referansların elde ettikleri farklılığı gösteren kanıtlar talep edin.
3-  Anlaşma aşamasında, periyodik ödeme takvimi oluşturun. Yani, iş sonu direkt ödeme veya iş öncesi ödeme yerine; iş başı – iş ortası ve iş sonu ödeme olarak bir tablo oluşturun aranızda.Hizmet Sonrası


1- Yapılacak hizmetler hakkında, anlayabileceğiniz en yalın dil ile açıklama talep edin.
2- Periyodik çalışmalarda, çalışma sonrasında raporlama talep edin.
3- Çalışma öncesi sizlere vaat edilen sıralamalar için, farklı zamanlarda sıralama görüntüsü ve raporlarını talep edin.
4- Özellikle backlink ve tanıtım yazısı kademeleri varsa alacağınız hizmette, bu işlemlerin yapıldığı web sitelerinin listesini talep edin.

Gerçekten oralarda, size ait bir çalışma olup olmadığını manuel kontrol edin.
Bu tip bireysel önemler ile olası hem zaman kaybı hemde maddi kayıpların önüne geçebilmek için elinizde bir koz olmuş olur.
Top